Yola Çıkmak için İlk Adım Rehberi: “Öğrenmeyi Öğrenmek için Arduino”- Arduino for Learning to Learn

“Öğrenmeyi öğrenmek için Arduino” – “Arduino for Learning to Learn” e-twinning projemiz onaylandı. Yeni projemize ilk adımı atmak, Arduino ile ilk devrelerimizi kurmak, breadboard, kablolar ve ledler ile tanışmak için 25 Şubat cumartesi günü ilk canlı e-konferans yayınımızı yaptık. (Ekran kaydı aşağıdadır.)

İlk oturumda önce sevgili Deniz Güngör okulunda Arduino çalışmalarına nasıl başladığını, Arduino kartlarının çeşitlerini ve kullanım alanlarını ayrıca öğrencileri ile beraber ortaya koydukları ürünleri paylaştı. Bu paylaşım okulunda gerek eğitsel kulüp çalışması yapmak isteyen eğitimcilere gerekse disiplinler arası çalışmaları mühendislik boyutunda destekleyecek çalışmalar yapmak isteyen eğitimcilere bir rehber niteliğindeydi. Eminim (umarım) hala sorularımız, fikirlerimiz ve önerilerimiz vardır kafamızda uçuşan. Bunlar varsa sakın telaş etmeyin. Bu sorular ve fikirler daha sonraki her oturumda beyin fırtınalaraı ile şekillenip zenginleşecekler.

25 Şubat cumartesi gerçekleşen e-konferansın ardından bazı notlar aldım. Bunun yanında yayınımızdan bu güne bana sosyal medya aracılığı ile sorulan sorular da oldu. Madde madde ele almak gerekirse;

  1. Herkesin olmazsa olmazı Arduino’nun kendi yazılım programı bilgisayarınızda yüklü olmalıdır. Yüklü değilse linki kullanabilirsiniz. https://www.arduino.cc/en/Main/Software
  2. Arduino Uno klon kartı olanlar (Şekil-1.) (orjinal karta sahip olanlar bu maddeyi dikkate almayınız!) kartlarını USB ile bilgisayara bağladıklarında problem yaşayabilirler. Bunu yaşarsanız endişlenmeyin.
266635111_tn30_0
Şekil-1. Arduino UNO klon kart

Bu problemi çözmek için bilgisayarınıza aşağıdaki linkte bulunan bir driver’ı (sürücü) yükleyip çalıştırmanız gerekmektedir. http://www.5v.ru/zip/ch341ser.zip

***Aşağıdaki video bu sorunu yaşayanlara yardımcı olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=wYnLtmfrnPU

3. Scratch for Arduino (S4A) programını bilgisayarınıza yüklemek ve blog kodlarla devreler tasarlamak için ise  http://s4a.cat/ linkini kullanınız.

4. S4A ‘u açtığınızda programın kartınızı görmesi ve tanıması için http://vps34736.ovh.net/S4A/S4AFirmware16.ino linki ile açılan kodu kartınıza Arduino yazılım programından yükleyiniz.

5. Bana sosyal medyadan ulaşan ilgili öğretmen arkadaşlarımdan biri mBlock (Şekil-2.) programının Scratch for Arduino’dan farkı olup olmadığını sordu. Buna da açıklık getirmek isterim. mBlock da Scratch tabanlı bir yazılım programıdır. Yine blog kodlar kullanılmaktadır. Tabi her programı kullanma ihtiyacınıza göre bu da tamamen tercih meselesidir. Ayırt edici özelliklerinden biri  mBlock blog kodları arduino’nun yazılım programına direk yapıştırmak üzere yazım dilini otomatik vermektedir.

d1a1b4b3e34570e0ea73a7d088790d2242280805 2
Şekil-2. mBlock çalışma sayfası

      6. 25 Şubat günü canlı yayında 3 led’i yakıp söndürme devresini ben kurduktan sonra değerli öğretmen arkadaşlarımdan devrenin kurulması ile ilgili geri bildirimler aldım ve farklı şekillerde de kurulacağı önerisini not ettim. Her devre için breadboard ve devre elemanları doğru kullanılmak koşulu ile farklı şekillerde tasarlanabilir. Bu yönüyle de e-konferanslarda öneriler alabiliriz. Sonuçta mühendislik boyutu ile düşünecek olursak daha az kablo veya daha az devre elemanı ile devre kurulabiliyorsa neden olmasın? 

     7. Aşağıda bir breadboard’un iç tasarımı verilmiştir. (Şekil-3.) Devreleri tasarlarken aşağıdaki iç tasarıma dikkat edersek seri ve paralel bağlı devre elemanlarını daha kolay yerleştirebiliriz. Burada A & D kısımları yatay olarak birbirine bağlı iken B & C kısımları dikey olarak birbirlerine bağlıdır.

basic_breadboard_layout
Şekil-3. Braedboard iç tasarımı

    8. Son olarak aklıma gelen en önemli geri bildirim e-konferans sırasında canlı yayında devremizi kurarken devrenin şematik görselini öncesinde paylaşmanın süreci hızlandıracağı ve daha anlaşılır hale getireceği sonucuna vardık. Aşağıda 25 Şubat cumartesi günü canlı yayında oluşturduğumuz devrenin şemasını ve S4A programındaki blog kodlarını görebilirsiniz. (Şekil-4)

(NOT:Bu devre farklı şekillerde kurulabilmektedir ancak şemayı e-konferans gününe bağlı kalarak oluşturdum.)

Ekran Resmi 2017-03-02 00.29.32
Şekil-4a. S4A 3 Led devre
fghjk
Şekil-4b. S4A kodları (3led)

Yazımı bitirmeden duygu ve düşüncelerimi de naçizane paylaşmak istiyorum. e-konferans öncesi ve sonrasında merakınız ve sorularınız beni çok mutlu etti. Canlı yayın esnasında hiç tanımadığım bir şehirden, daha önce hiç bir araya gelmediğim güzel insanlarla bir arada olmak, cumartesi gecesiyle kendini beslemeye, yeni şeyler öğrenip, fark etmeye hevesli insanlarla bir arada olmak gurur vericiydi. Çok mutluyum çünkü en küçük kalplere de dokunduk ve onların merakla, ilgiyle bakan gözlerine şahit olduk.

 16996455_10155823989139829_7757541962430335671_n

Bu yazının özellikle yola bizimle çıkmak ve özveri ile çalışmak isteyen eğitimcilere klavuzluk etmesini istiyorum. Bu sebepten bir sonraki e konferansımıza kadar sorularınızı ve önerilerinizi iletirseniz sürecin daha sağlıklı ve nitelikli şekilde sürmesine de katkıda bulunmuş olursunuz.

25 ŞUBAT- LED YAKMA : https://youtu.be/p1te62bvEMU

Sevgiler. İyi çalışmalar.

https://bilimyolculari.com/

https://www.facebook.com/BilimMerakEgitim/?fref=ts

https://twitter.com/DalidaEkbenli

 

PAYLAŞ Kİ BİLSİNLER!