WatchX Nedir? 5N 1K WatchX İncelemesi.

  • WatchX Nedir?

WatchX; kodlanabilir bir geliştirici karttır. Görselde de gördüğünüz üzere Arduino kartı ile kurulmuş olan devrenin mühendislik becerileri ile geliştirilmiş ve bir kol saati boyutlarına getirilmiştir halidir.  Başka bir deyişle, WatchX; kullanıcıların kutu içerisinden çıkan parçaları basit işlemlerle birleştirerek, kendi akıllı saatlerimi kendileri yaptıkları bir kodlama eğitim kitidir.

Arduino C++ yazılım dili ile veya mBlock gibi blok kodlarla kodlanabilir. Yazılım ile uğraşanlar için ileri seviyede Atmel Studio ile programlanabilir ve ISP ile karta -watchx’e- yüklenebilir.

FyRt1Hjg

Arduino ile ilgilenenlerin ilgisini çekebileceğine inandığım bu geliştirici kart ile her gün yeni şeyler keşfedip, kendi ihtiyaçlarınıza göre kendi saatinizi tasarlayabilme özgürlüğüne sahipsiniz.

  • WatchX Kim/Kimler Tarafından Geliştirilmiştir?

WatchX giyilebilir kartı Gaziantep’de argeX firmasının kurucuları olan Mustafa Tulu ve Enes Çaldır tarafından geliştirilmiştir. Ürünü temin ettiğimiz günden beri de kendileri ile sosyal medya aracılığı ile tanıştık ve gerektiğinde hemen destek aldık.

  • WatchX Nereden Satın Alınır?

WatchX’e ilgi duyan ve alıp kurcalamaya başlamak isteyenler robotistan firmasından tedarik edilebilirler.

  • WatchX Elime Ulaştığında Neyle Karşılaşırım?

WatchX kargomu alır almaz aşağıdaki fotoğrafları adım adım çektim. 😊 Demonte bir durumda elinize ulaşan WatchX yönergeler ile kolayca kurulabiliyor. Görüldüğü üzere kutudan koruyucu bir kasa çıkmıyor. Ürün böyle de kullanılabilir olsa da korumak adına bir kasaya ihtiyaç duyulabilir.

dbbdeb46-15fe-4796-a425-2963bff57fa8

4N0wdC04

  • WatchX Kasası Gerekir Mi? Nasıl Temin Edilebilir?

Yukarıdaki maddede de bahsettiğim gibi kasasız da kullanılabilir olan WatchX özellikle bağlam analizi veya kullanacak hedef kitleye göre kasa ile daha güvenli olacaktır. 

2017090511200434185

IMG_2095

 

WatchX kasası aşağıda kaynaklar bölümünde de linkini verdiğim üzere 3 boyutlu yazıcılar ile üretilebilir veya tasarım noktasında geliştirilebilir. Bizler de “DalidasPrinting olarak üretim desteği vermekteyiz.

f5a20181-a958-4967-8863-bb0eaec118df

c6e9e778-8d9e-4a51-9e4f-376caf4d94a8

  • Watchx Nasıl Kodlanır?

WatchX kutudan çıkan bağlantı kablosu ile (bir ucu USB) kolayca kodlanmaktadır. Watchx’i kodlamak için kullanılabilecek programlar, sizlerin veya öğrencilerinizin hazırbulunuşluğuna göre değişebilir. İster sürükle bırak mantığı ile çalışan mBlock gibi blok kodlama programları, ister yazılım dili ile Arduino IDE veya daha da profesyonel program yazıcılar için Atmel Studio tercih edilebilir.

Mnc1tWIA

 

*** Burada önemli olan sizlerin kendi hayatınıza ve ihtiyaçlarınıza yönelik kol saatinizi tasarlamanızdır.

  • Watchx ile Neler Yapılır?

Bu sorunun yanıtını sizlerin kodlama konusundaki becerileri ve tabi ki hayal gücünüz verecektir. Ancak kutudan çıkartıp aşağıdaki kaynaklar bölümüne eklediğim standart yazılımı, Arduino IDE programı aracılığıyla kurarak gündelik hayatta rahatça kullanabileceğiniz bir kol saatiniz olacaktır. Bu kol saati ile alarm kurabilir, kronometreyi çalıştırabilir, oyun oynayabilir, sıcaklığı kontrol edebilir, gün-ay-yıl gibi önemli belirtkeleri görebilir veya bluetooth bağlantısı kurabilirsiniz. Tabi ki mBlock gibi blok kodlarla da eğlenceli ve ihtiyaçlarınıza yönelik uygulamalar tasarlayabilirsiniz.

jm9Ko7xA

Ayrıca Watchx ile STEM eğitiminin disiplinlerarasılık boyutunu destekleyebilecek öğretim tasarımları yapabilirsiniz. WatchX’imi kurcalamaya devam ederek gelecek günlerde örnek projeler paylaşmak istiyorum. Böylece benimle beraber öğrenmek isteyenlerle beyin fırtınası yapabilir ve üreten tarafta olmaya, öğrencilerimizi de üretebilen bireyler olarak yetiştirmeye devam edebiliriz.
SQ-pAT6I

*** Gerekli kaynaklar:

PAYLAŞ Kİ BİLSİNLER!