Bluetooth Modülleri İsimlendirme

Herkese merhaba. 🙂

Bu yeni yazımla Arduino ile Bluetooth sensör kullanarak projeler yapmak isteyenler için işleri biraz daha kolaylaştırmak istedim. Özellikle sınıf içerisinde, birden çok bleutooth sensör ile çalışmalar yapmaya çalışacaksanız,  Android cihazınızdan hangi sensörün kime ait olduğunu tahmin etmek çok zordur. Hele de bağlı cihazlar arasında hc-06 (veya hc-05 veya hc-08) yazılı uzun bir liste telefonunuzda sıralanmışsa. Tabi deneme yanılma yapmak da bir yoldur. 🙂 Ancak sizlere bu işi kolay yoldan halledebileceğiniz bir çözüm ile yardımcı olmak isterim.

Öncelikle Arduino kartınızı herhangi bir devre kurmaksızın bilgisayarınıza bağlayınız ve aşağıdaki kodları bilgisayarınıza indirip kodları inceleyiniz. Kodları incelediğinizde Bluetooth modülünüzü isimlendireceğiniz veya eşlemek için gerekli şifreyi değiştirebileceğiniz satırlar bulacaksınız. Bunları istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Bu düzenlemelerden sonra artık kodları kartınıza yükleyiniz.

Ardından aşağıdaki devre şemasını kurunuz.

  • DEVRE ŞEMASI:

Devre şemasını kurduktan sonra ise Arduino kartının üzerindeki küçük kırmızı resetleme tuşuna üzerinde yanıp sönen “tx” ışığı sönene kadar basılı tutup bırakınız. Bluetooth üzerindeki ışıklar da normale döndüyse eğer, artık telefonunuza bağlı bluetooth cihazlar listesinden sizinkini bulabilir ve eşleyebilirsiniz.

Bu eşlemenin ardından istediğiniz uygulamada kendi bleutooth’unuzu kolaylıkla bulabilirsiniz.

Sınıfta veya kalabalık bir grupta çalışırken faydasını göreceksiniz.

Hepinize iyi çalışmalar. Bu yazıyı paylaşarak sizler de bir çok insana ulaşabilirsiniz. Yorumlarınız ve geri bildirimleriniz olursa lütfen ekleyiniz.

Sevgiyle kalın.

PAYLAŞ Kİ BİLSİNLER!