9 ŞUBAT 2019- LCD EKRANA YAZI YAZMA VE KODLAMA

Herkese merhaba.

Bu gün sizlerle LCD ekranı tanıyacağız. Arduino ile kodlayarak ihtiyacımıza ve isteğimize göre tasarlaymayı öğreneceğiz. 16×2 LCD ekranlar piyasada 16 pinli veya I2C modülü ile entegra olarak 2 çeşitde satılmaktadır. Bu iki çeşit LCD ekran aynı şekilde kodlansa da devre şemaları tahmin edeceğiniz üzere farklılıklar göstermektedir.  Bu sebepten aşağıdaki devre şemasını ve pin bağlantılarını elinizdeki LCD’nin türüne göre yapmanızı rica edeceğim.

DEVRE ŞEMALARI: 

 

KODLAMA: 

  • Eğer 16 pinli LCD kullanıyorsanız kodlar ArduinIDE programının kendi örnekleri içinde yer almaktadır. Bunun için;

Dosya->Örnekler->LiquidCrystal->Display seçeneklerini takip edebilirsiniz.

  • Eğer kullandığınız LCD I2C modülü ile entegre (4 pinli) ise öncelikle bir kütüphane yüklemesi yapmanız gerekmektedir. Bu kütüphaneyi aşağıdaki dosyaya basarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Kütüphaneyi indirmek için tıklayınız.  LiquidCrystal_I2C

Kütüphaneyi ArduinoIDE programının kütüphanesine kopyalayıp yapıştırdıktan sonra sizler de;

Dosya->Örnekler->LiquidCrystal_I2C->HelloWorld seçeneklerini takip edebilirsiniz.

Kodlama ile ilgili aşağıdaki görselde açıklamalar yer almaktadır.

 

Canlı yayında kullandığımız ve öğrendiğimiz bu kodlarla kendi kurgunuzu oluşturabilirsiniz. Ürünlerinizi ve fikirlerinizi aşağıdaki padlet sayfasından, facebook bilime yolculuk sayfasından veya mail yoluyla benimle paylaşabilirsiniz.

   
Unutmadan ödevi hatırlatmak da isterim. 23 Şubat 2019 cumartesi gününe kadar aşağıda linkte bulunan eski bir canlı yayın makaleme girip oradaki mesafe ölçer projesini gerçekleştirmenizi beklemekteyim. Canlı yayında yaptığım uyarıları buraya da yazmak istiyorum.
  • Devreye bir potansiyometre eklemelisiniz. Öğrendiğiniz üzere 3. pin potansiyometrenin orta pinine bağlanmaktadır. Potansyometrenin kalan iki pinini de 5V ve GND ile bağladıktan sonra sitedeki kodları yüklemelisiniz.

 

21 Nisan 2107 tarihli makale: http://www.dalidaekbenli.net/21-nisan-e-twinning-gunlugu-lcd-ekrana-yazi-yazma/

 

Hepinize kucak dolusu sevgiler 🙂

PAYLAŞ Kİ BİLSİNLER!